ATMU nümayəndələri EQAC layihəsi çərçivəsində keçirilən tədbirdə
Bakı Biznes Universitetində Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ proqamının “Azərbaycan universitetlərində keyfiyyətə nəzarət mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, EQAC” layihəsi çərçivəsində keçirilən mərasimdə bildirilib ki, keyfiyyətin təminatı effektivliyinin artırılmasında layihənin səmərəli tətbiqi ali təhsil sistemində  əhəmiyyətli rol oynaya bilər.
Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin (ATMU) prorektoru Zaur Bağırov, rektorun müşaviri Elvin Yusifli və Elmi innovasiyalar bölməsinin rəhbəri Faina Qaçabəyovanın da iştirak etdiyi tədbirdə professor Z.Bağırov Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin, o cümlədən monitorinq və qiymətləndirilmə proseslərinin tam müstəqil olması amilinə aydınlıq gətirib. Daha sonra “bu proses tələb olunan səviyyədə təşkil edilərsə, yerli universitetlər arasında rəqabətliliyin artırılmasına zəmin yaradar” deyib. O diqqətə çatdırıb ki, 2019-cu ildə ATMU keyfiyyət təminatı sahəsində diqqətçəkən uğurlara imza atıb və İSO keyfiyyət təminatı seritifikatını  alıb.
Toplantıda layihənin ölkə üzrə tərəfdaş ali məktəblərindən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji, Azərbaycan Texnologiya, “Naxçıvan”, Sumqayıt Dövlət, Azərbaycan Turizm və Menecment, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat, Azərbaycan Kooperasiya, Odlar Yurdu, Gəncə Dövlət və Mingəçevir Dövlət universitetlərinin rektorları və prorektorları, həmçinin İngiltərədən olan layihə üzrə ekspert Corc Dafoulas iştirak edib.
Layihənin davamlılığının təmini məqsədilə bir sıra tərəfdaş universitetlər arasında bağlanan əməkdaşlıq müqavilələrində universitetlərarası tələbə-müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsi, kreditlərin tanınması, ortaq konfransların, simpoziumların təşkili kimi məsələlər öz əksini tapıb.

На церемонии, состоявшейся в Бакинском Бизнес Университете в рамках финансируемого Европейским Союзом проекта Еrasmus+ «Создание и развитие центров контроля качества в университетах Азербайджана», была особо отмечена значимость эффективной реализации проекта для повышения качества высшего образования.
В мероприятии приняли участие проректор Азербайджанского университета туризма и менеджмента Заур Багиров, советник ректора Эльвин Юсифли и заведующая сектором Научных инноваций Фаина Качабекова. Проректор Заур Багиров высказал мнение о необходимости обеспечения полной независимости Центров обеспечения качества, включая процессы мониторинга и оценки. Он отметил, что «обеспечение необходимого уровня этого процесса выступит гарантом повышения конкурентоспособности местных университетов». Он отметил, что в 2019 году АУТМ добился значительных успехов в области обеспечения качества и был удостоен сертификата ISO 9001:2015.
Представители вузов страны в лице ректоров и проректоров, в том числе, Азербайджанского государственного педагогического университета, Азербайджанского технологического университета, университета «Нахчыван», Сумгаитского государственного университета, Азербайджанского университета туризма и менеджмента, Азербайджанского университета архитектуры и строительства, Азербайджанского университета кооперации, Гянджинского государственного университета и Мингячевирского государственного университета, а также британский эксперт проекта Джордж Дафулас приняли участие на встрече.
В ходе встречи, ряд университетов-партнеров подписали Соглашения о сотрудничестве для обеспечения устойчивости проекта, подразумевающее межуниверситетскую мобильность студентов и преподавателей, признание кредитов, организацию совместных конференций и симпозиумов.