SDU-da müəllimlər üçün ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində təlim və sorğu keçirildi
SDU-da Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+EQAC (Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi) layihəsi çərçivəsində təlimlər davam edir.
Məlumat üçün bildirək ki, təhsil proqramlarının, sillabusların Avropa təhsil məkanına uyğunlaşdırılması, Avropa standartlarına əsaslanaraq hazırlanması prosesi SDU-da çoxdan başlanmışdır. Bununla əlaqədar olaraq pilot ixtisaslar seçilmişdir, pilot müəllim qrupu, tələbə fokus qrupu yaradılmışdır. Pilot müəllimlərə təlimlər keçirillmişdir. Seçilmiş pilot ixtisas kompüter mühəndisliyi olduğu üçün təlim Mühəndislik fakültəsinin pilot müəllim heyətinə keçirilmişdir. Dekabrın 5-də keçirilən təlimdə fokus müəllim heyətindən başqa, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, layihə çərçivəsində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşları iştirak etdilər. Təlim bitdikdən sonra layihə çərçivəsində koordinator universitet olan Bakı Biznes Universiteti tərəfindən hazırlanmış müəllim sorğu blankları paylanıldı, müəllim heyəti həmin sorğunu cavablandırdı. Qeyd etmək lazımdır ki, sorğularda iştirak anonimlik təşkil edir.
Layihənin iş planına uyğun olaraq pilot ixtisasda tədris edən pilot müəllimlər üçün 7 təlim keçirilməlidir. Hələ qarşıda 4 təlimin də keçirilməsi nəzərdə tutulur.

В рамках проекта ERASMUS+EQAC в СГУ для преподавателей были организованы тренинги и опрос
В СГУ продолжаются тренинги в рамках ERASMUS+EQAC (Создание и развитие центров обеспечения качества в университетах Азербайджана), финансируемого Еврокомиссией.
Отмечаем, что в СГУ давно начался процесс приведения в соответствие с Европейским образовательным пространством учебных программ и силлабусов.
В связи с этим выбраны пилотные специальности, пилотная преподавательская группа, студенческая фокус-группа. С пилотной преподавательской группой были проведены тренинги. Так как выбранные пилотные специальности относятся к компьютерной инженерии, тренинги проводились для пилотного преподавательского состава факультета. В проводимых 5-го декабря тренингах, кроме преподавательской фокус-группы участвовали проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов, зав. Отделом международного сотрудничества д.ф.и. Самира Мамедова, зав. Центра обеспечения качества в рамках проекта Нихад Гусейнов и сотрудники Отдела международного сотрудничества. После окончания тренингов Бакинским университетом бизнеса, являющегося координатором в рамках проекта, были розданы бланки опроса преподавателям, участвующим в тренингах. Преподаватели ответили на вопросы анкеты. Следует отметить, что опрос был проведён с соблюдением анонимности.
Согласно плану проекта для пилотных преподавателей по пилотным специальностям будет проведено 7 тренингов. Предусмотрено проведение еще 4-х тренингов.